بسته

5 نکته برای نوشتن پست هایی با خوانایی عالی

میانگین 0 ستاره از 0 رای
5 نکته برای نوشتن پست هایی با خوانایی عالی

خواندن از روی صفحه نمایش می تواند دشوار باشد، بنابراین اگر میخواهید افراد کل پست وبلاگ شما را بخوانند، باید خوانایی عالی داشته باشد. این امر باعث می شود بازدیدکنندگان بیشتری کسب کنید و نرخ بتدیل بالاتری داشته باشید. خوشبختانه بهبود خوانایی مطالبتان کاری است که میتوانید به راحتی انجام دهید تا در مواقع دشوار به سایتتان سرعت بخشید. دراین پست 5 نکت برتر برای نوشتن مقالات با خوانایی عالی ارائه می شود.

روی مخاطبان خود متمرکز شوید

مهم ترین توصیه ای که می توانم برای شما ارائه دهم این است: اطمینان حاصل کنید که متن شما در سطح مناسب برای مخاطبان شما قرار گرفته است. اگر در مورد LEGO می نویسید پس مطالب شما مخصوص بچه ها است و خواندن آن بسیار آسان است. اما اگر مخاطبان شما دانشمندی دارای مدرک دکتری باشند، متن شما میتواند بسیار چالش برانگیز باشد. بنابراین 5 نکته زیر به عنوان راهنمایی تلقی می شوند. برای برخی مخاطبان متن را میتوان ساده تر هم کرد، در حالی که برای برخی دیگر کمی دشوار تر خواهد بود.

نکته 1: پاراگراف های واضح بنویسید

حتما پاراگراف های واضحی بنویسید. برای یک پست وبلاگ، ما توصیه میکنیم همیشه یک پاراگراف را با مهمترین جمله شروع کنید، سپس در مورد آن جمله توضیح بدید. این به خواننده کمک می کند تا صرفا با خواندن اولین جمله هر بند، مفهوم مقاله شما را درک کند. اطمینان حاصل کنید که پاراگراف های شما خیلی طولانی نیستند. (7 یا 8 جمله مناسب اند)

نکته 2: جملات کوتاه بنوسید

سعی کنید جملات کوتاه بنویسید. جملات کوتاه تر از خواندن و درک راحت تر برخوردار است. همچنین به احتمال زیاد با خطا های دستوری کمتری مواجه می شوید، زیرا جملات شما کوتاه و خوب است. ما جملات حاوی بیش از 20 کلمه را طولانی می دانیم. اگر به زبان انگلیسی می نویسید حتما فقط در چند جمله از 20 کلمه استفاده کنید، در زبان فارسی هم همینطور، مطمئن شوید که پاراگراف ها بیش از یک یا دو جمله طولانی نداشته باشند.

نکته 3: کلمات دشوار را محدود کنید

استفاده از کلماتی که خواندن آنها دشوار است را محدود کنید. به یاد داشته باشید که خواندن از روی صفحه نمایش برای همه سخت تر است. خواندن کلمات با چهار یا چند هجا دشوار سخت است، بنابراین درصورت امکان از آنها اجتناب کنید. البته گاهی اوقات پست وبلاگ شما در مورد چیزی است که توضیح آن دشوار است یا به واژگان دشوار نیاز دارد، که در این حالت باید پست را طوری بنویسید که همچنان برای خوانندگانتان جذاب باشد.

پیشنهادی برای شما: محتوای یتیم چیست؟

نکته 4: از کلمات انتقال استفاده کنید

کلمات انتقال (کلمات سیگنال) میتوانید نوشتن را بسیار خواندنی تر کنید. کلمات انتقالی مانند “مهمترین”، “زیرا”، “بنابراین” یا “علاوه بر آن” هستند. آنها جهت خوانندگان شما را راهنمایی می کنند. این کلمات می گویند که چیزی در حال آمدن است: از “اول”، “دوم” و “سوم” برای جمع بندی استفاده می کنید. برای مقایسه از “همان” استفاده می کنید، برای نتیجه گرفتن از “کمتر”، “ویرگول”، “در حالی که” استفاده می کنید. بنابراین استفاده از کلمات انتقال کمی شبیه به قرار دادن سیمان بین جملات شماست. رابطه دو جمله با استفاده از کلمات انتقال مشخص می شود. در صورت استفاده صحیح از این نوع کلمات، خوانندگان مطالب شما را بهتر درک خواهند کرد.

نکته 5: از تنوع استفاده کنید!

برای اینکه یک قطعه برای خواننده جذاب باشد، باید متنوع باشد. باید سعی کنید از تکرار خودداری کنید و چیز ها کمتر تکان دهید. پاراگراف ها و جملات طولانی تر را با متن کوتاه جایگزین کنید و اگر اغلب دوست دارید از کلمه خاصی استفاده کنید، از مترادف آن کلمه استفاده کنید. برخی از افراد از کلماتی مانند “و” و “خیلی” زیاد استفاده می کنند؛ مخلوط اینها کلماتی مانند “همچنین” یا “علاوه بر این” می تواند نوشته شما را جذاب تر و خواندنی تر کند.

نتیجه

اگر میخواهید خوانندگان شما به انتهای پست وبلاگتان برسند، اطمینان حاصل کنید که متن شما به راحتی قابل خواندن است. متن خود را از آنچه که مجبور هستید بگویید سخت تر نکنید. از جملات طولانی خودداری کنید و پاراگراف های واضح بنویسید. میتوانید از افزونه هایی مانند Yoast SEO برای بهتر کردن خوانایی خود استفاده کنید. موفق باشید.

به خواندن ادامه دهید: آیا باید محتوای قدیمی را نگه دارید؟

منبع: Yoast.com

دکتری ریاضی، 12 سال سابقه سئو و بهینه سازی سایت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط ریکپچا و گوگل محافظت می شود سیاست حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.